trende

Bağımlılar için tarihi adım

10.11.2019
217
Bağımlılar için tarihi adım

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ve ekibiyle birlikte dün Karşıyaka’da bulunan ve bağımlılıkla mücadele konusunda hizmet veren Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ni ziyaret etti. Bakan Pilli ziyarette, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ile hastane kurucularından Prof. Dr. Ebru Çakıcı ve Doç. Dr. Hüda Hüdaverdi ile hastaneyi gezerek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hastanede tedavi ve rehabilite edilen hastalarla da öğle yemeğinde bir araya gelen Bakan Ali Pilli, hastalarla yakından ilgilenme ve sohbet etme fırsatı buldu. Ziyarette konuşan Bakan Ali Pilli, ülkemizde bağımlılıklarla mücadele ve bağımlı hastaların yeniden topluma kazandırılması noktasında oldukça kararlı olduklarını vurgulayarak, “Maddi olarak tedavi olmaya imkânı olmayan gençlerimizin devlet desteğiyle tedavi olmalarını sağlamak boynumuzun borcudur” dedi.  Ülkemizdeki rehabilitasyon merkezi eksikliği nedeniyle tedavi görmek isteyen bağımlıların yıllardır yurtdışına giderek yüklü meblağlar ödemek zorunda kaldıklarını, maddi imkanı bulunmayan kişilerin ise tedavi olamadıklarını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ise, “Sağlık Bakanımız tarihi bir adım atarak bağımlı hastalarımızın ülkemizde devlet desteğiyle tedavi görmesi için elini taşın altına koydu ve bu protokole imza attı” şeklinde konuştu. Ülkemizde uzun yıllardır uyuşturucu ve bağımlılık tedavisinin olmadığını ve aslında yapılanların gerçek bir tedavi olmadığını savunan Mehmet Çakıcı, Pembe Köşk’ün hayata geçmesiyle birlikte ilk kez gerçek anlamda ülkemizde bağımlılık tedavisi yapılmaya başlandığını da vurguladı

PİLLİ: BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONUSUNDA KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDECEK

Alkol ve madde bağımlılıklarının tüm dünyada olduğu gibi toplumumuzun da en büyük sorunlarından bir tanesi olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, “Devletler, toplum sorunlarında bağımlılıkla mücadele konusunu ilk sırada önem vermektedir. Bizim ülkemizde de Başbakanlık bünyesinde kurulan Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu ile bu soruna ciddi şekilde önem vermekteyiz. 35 yıllık meslek hayatımda bağımlılık sorununun yarattığı olumsuzlukları kendi gözlerimle görmüş birisi olarak bağımlılıkla mücadelenin önemini bilen birisiyim” dedi. Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ni ikinci kez ziyaret ettiğini belirten Bakan Pilli, merkezin fiziki yapısının oldukça iyi olduğunu ve bunun yanı sıra merkezde alanında uzman ve profesyonel kişiler tarafından hizmet verildiğini vurguladı. Rehabilitasyon ve tedavinin en önemli kısmının bu tedavilerin profesyonel kişiler tarafından verilmesi olduğuna dikkat çeken Bakan Ali Pilli, Prof. Dr. Mehmet Çakıcı’nın uzun yıllardır ülkemizde bağımlılıklarla mücadele anlamında büyük katkılar vermiş bir kişi olduğunu söyledi.

“GENÇLERİMİZİN TEDAVİSİNİ SAĞLAMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Sağlık Bakanı Ali Piili, “Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nin toplumumuza ciddi şekilde faydalı olacağına canı gönülden inanıyorum. Prof. Dr. Mehmet Çakıcı’nın bu konuda başarıları da yıllarıdır tüm toplumumuz tarafından bilinen bir gerçektir. Bizim hem hükümet, hem de bakanlık olarak bağımlılıkla mücadele konusunda atılan her adıma destek vereceğimizin ve katkı koyacağımızın bilinmesini istiyorum. Bu bir başlangıç adımıdır ve önümüzdeki dönemlerde bağımlılıklarla mücadele konusunda birçok adım atılacaktır. Önümüzdeki dönemlerde devlet tarafından kurulacak olan alkol ve madde bağımlılıklarıyla tedavi merkezi ile Pembe Köşk arasında da işbirlikleri devam edecektir. Ülkemizde bağımlılıklarla mücadele ve bağımlı hastaların yeniden topluma kazandırılması noktasında oldukça kararlıyız. Maddi olarak tedavi olmaya imkânı olmayan gençlerimizin devlet desteğiyle tedavi olmalarını sağlamak boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.  Bu işbirliğinin sadece bir ilk adım olduğunu vurgulayan Bakan Pilli, önümüzdeki dönemde bağımlılıklarla mücadele anlamında birçok önemli adımın daha atılacağını dile getirdi.

ÇAKICI: BAĞIMLILIKLA MÜCADELE ANLAMINDA TARİHİ BİR ADIM ATILDI

Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Çakıcı da yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanımız Dr. Ali Pilli’nin bugün merkezimize yapmış olduğu ziyaret nedeniyle büyük onur duyduk. Ülkemizde yıllardan sonra bağımlılıkla mücadele için atılan büyük bir adım atıldığını vurgulayan Mehmet Çakıcı, “Uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelede tarihi bir adım atıldı.  Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’nin talebi ve önerisi doğrultusunda, 26 Eylül’de Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi ile Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol imzalanarak hasta sevki anlaşması yapıldı. Bu konuda Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu’nun da büyük bir desteği ve çabası oldu” şeklinde konuştu.  Bağımlı kişilerin tedavisinin yıllardır Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde elverişsiz koşullarda, ruh ve sinir hastalarıyla bir arada yapılmaya çalışıldığına dikkat çeken Çakıcı, rehabilitasyon ve tedavi merkezinin büyük bir eksiklik olduğunu da vurguladı. Denetimli Serbestlik Yasası’nın rehabilitasyon merkezi eksikliğine rağmen Cumhuriyet Meclisi’nde onaylandığını anımsatan Çakıcı, artık uyuşturucu bağımlılarının rehabilitasyon ve tedavi merkezinde tedavi görebileceklerini vurguladı.

“SAĞLIK BAKANI ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU”

Ülkemizdeki rehabilitasyon merkezi eksikliği nedeniyle tedavi görmek isteyen bağımlıların yıllardır yurtdışına giderek yüklü meblağlar ödemek zorunda kaldıklarını ifade eden Çakıcı, “Sağlık Bakanımız tarihi bir adım atarak bağımlı hastalarımızın ülkemizde devlet desteğiyle tedavi görmesi için elini taşın altına koydu ve bu protokole imza attı. Bağımlı hastalarımızın tedavisi bizim için çok önemlidir çünkü maalesef bağımlı hastalarımız trafik kazalarına ve suç olaylarına karışıyorlar, uyuşturucu satıcılarının aleti oluyorlar, aileler, yuvalar dağılıyor ve birçok gencimiz uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybediyor” dedi.

“YURTDIŞINDAN TEDAVİ OLMAYA GELİYORLAR”

Bağımlıların artık Pembe Köşk’te devletin desteğiyle tedavi olabileceklerini ve maddi imkânı olmayan bağımlı hastaların da bu merkezden yararlanabileceklerini kaydeden Çakıcı, devlet tarafından Pembe Köşk’e sevk edilen hastaların tedavi masraflarının yüzde 80’inin devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. Pembe Köşk’ün hayata geçmesinin ardından, normal şartlarda hastaneye yatırılmaktan kaçan bağımlıların artık tedavi görmek için adeta sıraya girdiklerini ve devlet desteğiyle Pembe Köşk’te tedavi olmak için başvurduklarını dile getiren Mehmet Çakıcı, “Güzel işler yaparsak ve insanlarımıza iyi bir imkân sağlarsak meyvelerini toplayacağımıza inanıyorum.  Dört aylık süreçte merkezimize ülkemizin yanı sıra,  Danimarka, Ürdün, Güney Kıbrıs ve Belçika’dan hastalarımız başvurdu. Aslında biz burada bir sağlık turizmi de yapıyoruz. İlk kez durumu tersine çevirdik ve tedavi için vatandaşlarımızı yurtdışına gönderirken, artık yurtdışından yabancı uyruklu kişiler tedavi amacıyla ülkemize getirmeyi başardık” diyerek, geçmişte rehabilitasyon ve tedavi merkeziyle ilgili hep engellerle karşılaştıklarını fakat Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin bu projeye destek vererek bağımlılıkla mücadele konusunda önemli bir adım atılmasına önayak olduğunu dile getirdi. 

KARAOKÇU: DENETİMLİ SERBESTLİK YASASI ARTIK VERİMLİ ŞEKİLDE ÇALIŞACAK

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ise, “Uyuşturucuyla mücadele anlamında tarihi bir adımın atılmasına bir katkımız olmuşsa ne mutlu bize. Göreve geldiğimizden bu yana tedavi ve rehabilitasyon konusunda çok mücadele verdik. Beş yıllık görev sürem boyunca beşinci hükümetle çalışıyorum ve her hükümet döneminde bu konunun kavgasını verdik. Çok gelgitler olmasına rağmen bu projeyi hayata geçiremedik ve maalesef bu süreçte birçok gencimizi kaybettik” dedi. Artık, Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’na başvuran acılı ve dertli ailelere bir ışık tutabildiklerini vurgulayan Hasan Karaokçu, “90’lı yıllardan beridir Mehmet Çakıcı’yla birlikte uyuşturucuyla mücadele anlamında büyük çaba harcıyoruz ama burada en büyük teşekkürü hak eden Sağlık Bakanımız Ali Pilli ve ekibidir. Sağlık Bakanımız göreve geldiği günlerde kendisini ziyaretimde bana, ‘Ben icraat yapmak için bu göreve geldim. Bu kararlılığımı sonuna kadar sürdüreceğim ve başarılı olamazsam da kliniğime geri dönerim’ diyecek kadar güçlü iradeye sahip bir kişidir” dedi.

“BAĞIMLILAR VE AİLELER BÜYÜK ACILAR ÇEKTİ”

Hem madde bağımlılarının hem de ailelerinin büyük acılar çektiğini ifade eden Karaokçu, yıllardır madde bağımlılarının belki uyuşturucudan uzak kalır umuduyla Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alındığını fakat her seferinde bu girişimlerin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.  Artık ülkemizde gerçekten çağdaş anlamda ve tam donanımlı bir rehabilitasyon merkezi olduğunu savunan Hasan Karaokçu, “uyuşturucu bağımlısı gençlerimizin cezaevine gönderilmemesi için yıllarca mücadele verdik. Büyük bir dirençle karşılaşmamıza rağmen denetimli serbestliğin yasallaşmasını sağladık fakat rehabilitasyon ve tedavi merkezimizin olmaması nedeniyle bu süreçte tedavi olamayan ve başarısız olan uyuşturucu bağımlıları günün sonunda cezaevine gönderiliyorlardı. Artık Denetimli Serbestlik Yasası’nın çok daha verimli şekilde çalışacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. Uyuşturucuyla mücadelede önemli bir adımın da eğitim olduğuna dikkat çeken Hasan Karaokçu, gelmiş geçmiş Eğitim Bakanları’yla bu konuda bir ilerlemeye sağlayamadıkları ve bağımlıklarla mücadele konusunun eğitim müfredatına eklenemediği eleştirisinde bulundu.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Pembe Köşk Hastanesi
Pembe Köşk Hastanesi
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?